Ge personer behörighet till en turnering
Så lägger en arrangör till medarbetare i en turnering och bestämmer vad var och en får göra, vad behörighetsgrupperna faktiskt styr och hur du tar reda på varför någon inte kommer åt en vy.
Looking for something else? Saker du ber Profixio support om
Tre saker är bra att veta innan du börjar:
- Behörighet ges per turnering. Den som administrerar årets cup har inga rättigheter i nästa års cup, eller i någon annan turnering, förrän hen har lagts till där också. Det överraskar den som driver flera turneringar.
- Behörighet ges som grupper, inte som enskilda rättigheter. Du kryssar i en eller flera behörighetsgrupper för en person – till exempel en grupp som täcker ekonomivyerna, eller en som täcker incheckning. En person kan ha flera grupper samtidigt och rättigheterna läggs helt enkelt ihop. Ingen grupp tar någonsin bort en rättighet från en annan.
- Att kunna se en menypost är inte samma sak som att komma in. Bedöm behörigheten utifrån vad som händer när sidan öppnas, inte utifrån menyn.
En person kan ha behörighet av två skäl: en arrangör har lagt till hen i den här turneringen, eller hen kommer från förbundet som äger turneringen eller från organisationen som innehar dess licens. Den andra typen hanteras inte från turneringen och kan inte tas bort där.
- Inloggning, lösenord, byte av e-postadress och inloggning via sociala medier – se Konton och inloggning.
- Förbunds- och distriktsanvändare, och hur de rollerna registreras – se Förbund, distrikt och grunddata. Det är också där behörighet till seriespel och serier delas ut.
- Vad varje turneringsmodul gör och hur en turnering konfigureras – se Turneringsinställningar.
- Domarregistrering, domartillsättning och ersättningskrav för domare – tas upp på domarsidorna.
- Lagledare och föreningsrepresentanter. De får inte behörighet från den här vyn; deras rättigheter följer av laget eller föreningen som de är registrerade på.
For other roles
Du behöver en behörighet som omfattar att hantera andra användare – i praktiken den fullständiga gruppen för turneringsadministratörer. Den som skapade turneringen har den automatiskt.
- Logga in och se till att rätt turnering är den aktiva.
- I adminmenyn öppnar du Licens och sedan Användare. Äldre hjälpmaterial kallar den här vyn ”Access control”.
- Klicka på Ny.
- Skriv personens e-postadress. Om adressen redan är känd i Profixio fylls fältet Namn i av sig självt. Om personen redan har behörighet till den här turneringen växlar vyn över till att redigera hen, så du kan inte skapa en dubblett av misstag.
- Kryssa i de behörighetsgrupper som personen ska ha.
- Spara.

Alla som du lägger till på det här sättet får ett mejl med rubriken ”Login information for” följt av sin adress, där det står att de nu har behörighet, tillsammans med en länk för att logga in. Två saker är bra att veta om det mejlet:
- Om adressen var ny i Profixio skapas ett konto, och mejlet ger personen sina inloggningsuppgifter. Hen bör välja ett eget lösenord efter inloggning.
- Om personen redan hade ett Profixio-konto skickas mejlet ändå, men lösenordsraden visar platshållartecken i stället för ett lösenord. Det befintliga lösenordet fungerar fortfarande och är oförändrat. Förvarna hen, annars kommer hen att svara och fråga vad lösenordet är.
Mejlet skrivs på det språk som du använder Profixio på när du ger behörigheten, men några rader – särskilt ämnesraden – kan komma på engelska.
Det vanligaste misstaget är att ge behörighet till en annan adress än den som personen faktiskt loggar in med. Loggar hen in med Facebook eller Google är det adressen på det kontot som räknas. Se Konton och inloggning.
Ny behörighet gäller inte i en session som redan är öppen. Personen måste logga ut och in igen, eller byta turnering, innan de nya vyerna dyker upp.
Listan med grupper är densamma i alla turneringar. Kryssa i så många som du behöver – rättigheterna läggs ihop.
Under själva turneringen arbetar dina medhjälpare i en av fyra roller: resultatrapportering (en vanlig volontär), administratör (full behörighet till allt), domare (behörighet till resultatrapportering för alla matcher) och sekretariat (incheckning och listor). Bestäm vilken roll varje medhjälpare ska ha och kryssa sedan i de grupper som täcker den.
| Grupp | Det här kan personen göra |
|---|---|
| Cupadministratör | Allt, även att dela ut och dra in behörighet för andra. Det här är det vanliga valet för en medarrangör. |
| Cupadministratör - light | Allt utom att hantera andras behörighet. Använd den när du vill ha en fullt fungerande administratör men själv vill behålla kontrollen över vem som kommer in. |
| Schemaläggning (matcher/domare) | Spelprogram: skapa och ändra matcher och rapportera resultat. Den öppnar också den separata matchplaneraren. |
| Domarmodul | Allt som har med domare i den här turneringen att göra: lägga till och ta bort domare, tillsätta dem till matcher, domarinställningar, domarrapporter och domarkostnader, och skicka sms till domare. Den öppnar också matchplaneraren, men ger inte rätt att ändra matcher eller rapportera resultat. |
| Domarrapporter (grupp) | Bara domarrapporter – inget domarregister, ingen tillsättning, inga kostnader. |
| Ekonomi | Ekonomimodulen, plus redigering av lag, avgifter och tjänster, och klasser. |
| In-/utcheckning av lag | Incheckning och utcheckning: laginformation, redigering av lag, redigering av namnlistor och matlistan. |
| Mat / allergier | Bara översikten över mat och allergier för spelarna – inga namn och inga andra personuppgifter. |
| Listor till brandkår/polis | Bara nödlistan: namn, födelsedatum och boende för alla anmälda. Ge den här till säkerhetspersonal och ingen annan. |
| SMS-utskick till lag | Skicka sms till anmälda lag. |
| RefereeSMS | Trots namnet ger den här i dag samma lag-sms-rättighet som SMS-utskick till lag. Om någon ska skicka sms till domare, ge hen Domarmodul i stället. |
Några fler poster syns i samma lista. Grupper vars namn börjar med League hör till administration av seriespel och serier, inte till att driva en enskild cup, och delas ut från förbundets egna vyer – se Förbund, distrikt och grunddata. Ser du en grupp som inte finns i tabellen ovan och som du inte har skapat själv, låt den vara och fråga Profixio support vad den är till för.
Turneringar kan också ha egna grupper, skapade av arrangören och bara synliga i den turneringen. Se ”Skapa egna grupper” nedan.

Alla som har lagts till i turneringen listas med Namn, Mejladress och sina nuvarande grupper.
För att ändra vad någon får göra klickar du på Redigera på personens rad och kryssar i eller ur grupper. Varje kryss gäller direkt när du sätter det – det finns inget separat sparsteg i den panelen.
För att ta bort behörigheten helt klickar du på Ta bort. Du får bekräfta, och bekräftelsen varnar för att åtgärden är permanent. Den tar bort alla personens grupper bara för den här turneringen. Personens Profixio-konto och behörighet till andra turneringar påverkas inte. Det går inte att ångra – tar du bort fel person, lägg till hen igen.
Två saker kan du inte göra från den här vyn:
- Du kan inte redigera eller ta bort dig själv. Din egen rad har inga knappar. Be en annan fullständig administratör ändra din behörighet, eller kontakta Profixio support om du är den enda.
- Du kan inte ta bort personer som listas separat med behörighet från andra delar av Profixio. Deras behörighet kommer från en förbunds- eller licensroll, inte från den här turneringen.
Precis som när du lägger till någon når en ändring den andra personen först nästa gång hen loggar in eller byter turnering.
Under huvudlistan finns ett andra kort, skrivskyddat, med rubriken ”Users with access from other parts of profixio”. De här personerna kan arbeta i din turnering utan att någonsin ha lagts till i den.
De kommer oftast från förbundet som äger turneringen, eller från föreningen eller organisationen som innehar licensen som turneringen körs under. Förenings- och distriktsanvändare som inte finns här måste läggas till av en arrangör som vem som helst.
Den här behörigheten kan inte redigeras eller tas bort från turneringen. Om någon inte ska ha den måste det ändras där personens förbundsroll är registrerad – se Förbund, distrikt och grunddata.
Förbundets personal kan också administrera och ta bort turneringar som förbundet äger, vilket vanliga turneringsadministratörer inte kan.
Om kortet är tomt står det bara att inga användare hittades; det är normalt för en turnering som körs utanför en förbundslicens.
Gruppen Domarmodul på den här sidan gäller en turnering. Den låter personen lägga till och ta bort domare, tillsätta dem till matcher, ändra domarinställningarna för den turneringen, hantera domarrapporter och domarkostnader och skicka sms till domare. Den öppnar också matchplaneraren, eftersom domartillsättning innebär att arbeta i spelprogrammet – men på egen hand låter den inte personen ändra matcher eller rapportera resultat. Om din domarkoordinator också behöver flytta matcher eller föra in resultat, lägg till Schemaläggning (matcher/domare) också.
Rollen som domaradministratör på en persons förbunds- eller distriktspost är något helt annat. Den styr domararbetet i förbundets seriespel och serier – domarregister, domartillsättning i seriespel och vem som får se skyddad domarinformation. Den ställs in där personens förbundsroll är registrerad, inte från en turnering, och att ge någon turneringsgruppen ger hen inget av detta.
Om en domarkoordinator bara behöver skriva och läsa domarrapporter, ge hen Domarrapporter (grupp) i stället för hela domargruppen.
Att registrera sig som domare, bli tillsatt till matcher och skicka ersättningskrav tas upp på domarsidorna, inte här.
Standardgrupperna täcker de flesta behov, men en turnering kan definiera egna. Högst upp i vyn för användarbehörighet finns en länk märkt ”Advanced View”. Den öppnar en äldre, mer fullständig vy där du kan:
- skapa en grupp som bara finns i din turnering och ge den ett namn som dina volontärer känner igen,
- byta namn på eller ta bort de grupper som du har skapat själv,
- se exakt vilka enskilda rättigheter varje grupp har, och vem som är med i vilken grupp.
Du kan inte ändra rättigheterna i en standardgrupp, eller ordningen som grupperna listas i – båda delas av alla turneringar i systemet. Fråga support om en standardgrupp ligger nära det du behöver men inte riktigt.
I samma vy finns också en länk, ”Förklaring av grupper”, som öppnar referensartikeln för standardgrupperna.
Den avancerade vyn kräver samma behörighet som den vanliga, så bara den som kan hantera användare ser den.
| Beteende | Regel |
|---|---|
| Var | Adminmenyn, Licens och sedan Användare |
| Vem som får öppna den | Alla med en grupp som omfattar att hantera användarbehörighet – i praktiken den fullständiga gruppen för turneringsadministratörer, plus förbundets personal |
| Omfattning | En turnering. Samma person måste läggas till separat i varje turnering |
| Lägga till | Ny, sedan e-postadress, namn och en eller flera grupper |
| Mejl som skickas | Alltid, med rubriken ”Login information for” följt av adressen. Ett helt nytt konto får sina inloggningsuppgifter; ett befintligt konto får samma mejl med en platshållare i stället för lösenord och behåller sitt gamla lösenord |
| Mejlets språk | Språket som administratören som ger behörigheten använder; några rader, även ämnesraden, kan komma på engelska |
| Adressen finns redan i turneringen | Vyn växlar till att redigera den personen; ingen dubblett skapas |
| Redigera | Redigera; varje kryss gäller direkt, inget sparsteg |
| Ta bort | Ta bort med bekräftelse; permanent; tar bort personens grupper bara för den här turneringen |
| Du själv | Din egen rad har ingen Redigera- eller Ta bort-knapp |
| När ändringar börjar gälla | Nästa gång personen loggar in eller byter turnering |
| Grupper kombineras | Ja – rättigheterna läggs ihop; ingen grupp drar ifrån en rättighet |
| Egna grupper | Kan skapas, byta namn och tas bort för en enskild turnering från ”Advanced View” |
| Behörighet från andra håll | Listas skrivskyddat under ”Users with access from other parts of profixio”; kan inte tas bort här |
| Tomma lägen | ”Turneringen är inte kopplad till några användare” för huvudlistan, ”Could not find any users” för det andra kortet |
Not covered here
Was this page helpful?