Ansöka om att flytta en seriematch

Ansöka om att flytta en seriematch

Hur en förening ansöker om att flytta en seriematch till ett annat datum, en annan tid eller en annan spelplats efter att fönstret för tidsättning har stängt, vem som beslutar, vad det kostar, och vad som händer med domarna när flytten godkänns.

Updated November 2, 2026

Looking for something else? Föreningsregistret och föreningsadministratörer

I seriespel ligger spelprogrammet fast när det har publicerats. En förening som inte kan spela en match på den tid eller spelplats som står i programmet ändrar inte själva matchen – den skickar en ansökan om matchändring för just den matchen, och tävlingsadministratören beslutar.

En ansökan kan gälla nytt datum och ny tid, ny spelplats eller både och, och den kan ha en kommentar. Att skicka en ansökan ändrar ingenting i matchen: matchen, spelplatsen och domarna är exakt som förut tills ansökan har godkänts.

Tre saker händer i samma stund som en ansökan skickas:

  • Ansökan visas på matchkortet under Ansökning om matchändringar, med status Inskickad, för alla som kan se det blocket.
  • Hemmalaget, bortalaget och det arrangerande laget får mejl. Föreningens adress mejlas om föreningen har en, och lagets administratörer mejlas också.
  • Har förbundet satt ett pris på den här tjänsten skapas en fakturarad för flytten på den förening som ansöker – se Vad en flytt kostar.

Ansökan är en begäran, inte en överenskommelse mellan föreningarna. Profixio ber inte motståndaren att godkänna eller neka någonstans. I stället måste den förening som ansöker kryssa i en ruta om att den redan har informerat de andra lagen, och tävlingsadministratören fattar beslutet.

Ansökningar går bara att göra i serier som körs som Profixio League-tävlingar. Fristående turneringar har inget flöde för matchändring: arrangören redigerar matchen direkt.

  • Att hemmaföreningen sätter tid och spelplats inom fönstret för tidsättning, tidsgränserna för det och påminnelserna – se Sätta tid och spelplats för seriematcher. Det är den vanliga vägen; ansökningar om matchändring är det som kommer efter.
  • Seriens matchlista, med färger, filter och inbyggt läge för tidsättning, där en administratör gör det dagliga arbetet med seriematcher – se Administrera seriematcher.
  • Tillsättning av domare till seriematcher, nomineringar, accepter och Köp & Sälj – se Domartillsättning i seriespel.
  • Redigera en match direkt: resultat, lag, kommentarer, dölja den – se Redigera en match och registrera resultat.
  • Att sätta själva sista datumet för matchändring, och övriga inställningar för klass och säsong – se Sätta upp en seriesäsong.
  • Fakturering av föreningen för den avgift som en matchändring skapar – se Fakturera lag.
  • Flytta matcher i en fristående turnering, inklusive omplanering med dra och släpp och flytt av många matcher på en gång – se Generera och schemalägga matcher.

For other roles

Recent changes

  • Søk om kampflytting fra kampsiden
  • Ansök om matchflytt från matchsidan
  • Apply for a match move from the match page
See all changes

Was this page helpful?

@scripts @endscripts